Co powinno znaleźć się w salonie?

Salon to dla wielu serce domu. Centralne miejsce, w którym spotyka się cała rodzina. Salon jest przestrzenią wspólną, dlatego należy urządzić go w taki sposób, aby wszyscy domownicy dobrze się w nim czuli.

W salonie spędzamy dużo czasu. Odpoczywamy, relaksujemy się, oddajemy się rozrywkom, jemy wspólny posiłek, przyjmujemy gości. Warto zadbać o to, aby był dobrze urządzony, niezależnie od tego czy mamy duży czy mały salon, salon z jadalnią czy połączony z aneksem kuchennym. W każdym przypadku ważne jest właściwe rozplanowanie przestrzeni. Nie ma uniwersalnego przepisu na dobrze zaprojektowany salon. Wszystko zależy od preferencji domowników i od tego jak spędzają wspólnie czas. Jeśli najwięcej czasu spędzacie przed telewizorem do centralnym punktem salonu powinna znaleźć się duża, wygodna kanapa oraz telewizor. Natomiast jeśli najczęściej spędzacie czas na wspólnych posiłkach czy grach planszowych, to idealnym rozwiązaniem będzie umieszczenie dużego stołu w centralnym punkcie pomieszczenia.

Sofa czy narożnik?

Wybór nie zawsze jest oczywisty. Zdarza się, że pomieszczenie pozwala zarówno na jedno, jak i drugie. Co wtedy wybrać? Narożnik ma jedna przewagę nad sofą – dzięki umieszczeniu go w rogu salonu, można zyskać miejsce na inne ważniejsze rzeczy, jak np. stół, nie tracąc miejsca na odpoczynek. Co ważne, narożnik nie musi być ustawiony w kącie. Można z niego zrobić punkt centralny przez umieszczenie go na środku. Zyskamy wtedy dużo miejsca na wypoczynek oraz podzielimy sobie salon na dwie części, np. na część jadalną albo oddzielając od miejsca wypoczynku aneks kuchenny. Niezależnie od wyboru należy dobrze rozplanować poszczególne elementy wyposażenia. Jeśli zdarza się Wam często przyjmować gości, dobrym rozwiązaniem będzie wybór sofy czy narożnika z funkcją spania.

Stół w salonie

Jeśli w domu nie ma miejsca na jadalnię, a salon pozwala na wyszczególnienie miejsca na stół, warto się zastanowić czy nie stworzyć salonu połączonego z jadalnią. Wspólne posiłki to doskonały sposób na zjednoczenie wszystkich domowników w jednym miejscu w tym samym czasie. W ten sposób również zyska się miejsce do przyjmowania gości i na organizację niewielkich przyjęć w gronie najbliższych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *